E-sigara olarak da malum elektronik sigaralar, potansiyelleri ve yararları sebebiyle çok popüler cihazlardır. Zararlı tütüne nazaran sıhhatli olan bu cihaz, sigara bağımlılığından kurtulmak isteyenler için yeni bir alternatif. E-sigara modeli ve muhtelif tatbik alanları ile günümüzde çok popülerdir. E-sigaraların ayarlanabilir cihazlar olması, çoğunlukla tercih edilmelerinin ana sebeplerinden biridir. Aslında, e-sigara sisteminin aşağıdakiler de dahil olmak suretiyle birçok özelliği ve varyasyonu vardır.


E-sigaraların her yaştan insan tarafınca kullanılıp kullanılamayacağı sorulacak. Bu nedenle her yaştan adamın e-sigara nedir, ne işe yarar, e-sigara tutarları ve modelleri nedir benzer biçimde değişik mevzuları bu mevzu hakkındaki daha ayrıntılı malumat almak için kullanılır.


Elektronik Sigara Nedir?


Tütün verdiği zarar ve yarattığı negatif etkisinde bırakır sebebiyle kullanıma müsait olmayan bir üründür. Bu nedenle insanoğlu tütün bağımlılığından kurtulmak isterler. Elektronik sigara bu şekilde bir arzu ve arayışı olan hepimiz için iyi bir seçenek. Elektronik sigaralar adından da anlaşılacağı benzer biçimde elektronik ve buharlı cihazlardır.  Temelde atomizerli bir pil sistemine haizdir. Ayrıca e-sıvı olarak malum bir araç-gereç içerir. E-Likit, geleneksel bir sigara benzer biçimde duman yayar.


E-sigaraların bu özelliği insanlara sigara içiyormuş benzer biçimde hissettirir.  E-sigara kullanmaya başladığından beri birçok insan sigarayı bıraktı. Sigara yerine e-sigara kullanılmasının en mühim sebebi bu elektronik cihazın daha kullanışlı ve güvenli olmasıdır. E-sigaralar daha kullanışlı ve pratiktir. Tüm uygulamalara müsait e-sigara modelleri bulunmaktadır. Kullanıcılar gereksinim duydukları tip ve modeli satın alabilirler.


E-Sigaralar Ne İşe Yarar?


Sigara benzer biçimde insan sağlığı ve yaşamı için tehlikeli olan ürünlerden reha fırsatı sunan e-sigara cihazlarının yararları zaman içinde çok büyük hale geliyor. E-sigaralar toksik ve kanserojen maddeleri kapsamaz, bu yüzden çevreye yada çevredeki insanlara zarar vermezler. Pasif içiciler de minimum sigara içenler kadar zarar görmektedir sadece ancak e-sigara kullananlar etkilenmektedir. Bu nedenle e-sigara, insanların tütün bağımlılığından kurtulmasına destek olan bir tütün alternatifidir.


Elektronik sigara şık bir tasarıma haizdir ve kullanması çok kolaydır. Yangın tehlikesi olmadığı için çevrenizdeki insanlara zarar vermez. Zamanla e-sigaraya alışan bireyler, cihazlarındaki nikotin içeriğini azaltmak yada ortadan kaldırmak için ayarlama yapabilirler. Elektronik sigaralar kolayca temin edilebilir. Ayrıca istenilen sıvı aroma da tercih edilebilir. Aynı zamanda e-sigara modelinin tasavvur ve renk seçenekleri ile her zevke uygundur.


E-Sigara Kullanımı Her Yaş Grubuna Uygun Mu?


E-sigaralar, sigaranın negatif etkilerine karşı harika bir alternatif olarak üretilmekte olup, oldukça muhtelif model seçeneklerine haizdir. Üretilen model her yaştan insana hitap etmelidir. Kullanımı sebebiyle yaygın olarak kullanılmaktadır ve son zamanlarda popülerdir. 18 yaşından büyük hepimiz bu e-sigaraları rahatça kullanabilir. Özellikle yaşlılar için sigara bağımlılığını ortadan kaldırmak oldukça zordur. Bu noktada e-sigaralar bu kişilere kolaylık sağlamaktadır. E-sigara yardımıyla bireyler bağımlılıktan kurtulabilmektedir. Farklı modelleri ve faydalarıyla çok alaka bulan e-sigaralar, her yaştan insan tarafınca tercih edilebilmektedir.


Elektronik Sigara Bakımı


Elektronik sigara, takıp çıkarılabilen bir cihazdır. Bu nedenle parça kolayca ayrılabilir ve kolayca temizlenebilir. E-sigara bakımı önemlidir. Bunun sebebi bakımlı e-sigaraların daha uzun vakit kullanılabilmesidir. Ayrıca hasarlı yada kaybolan e-sigaranız için de kolayca yedek parça temin edebilirsiniz. Bir elektronik sigara servisi yaparken yapılacak ilk şey, onu modelinize müsait biçimde temizlemektir. Aslında, her modelin bakımı değişebilir. Cihaz hemen sonra demonte edilir ve iyice temizlenir. Cihaza zarar vermeyen bir bez sayeinde e-sigara yıkanır ve kurutulur. Son pil temizlenir. Pil ek olarak kimyasal olarak temizlenir. Pili ıslatmamaya dikkat edin ve ortalama 5 dakika aleni havada bırakmanız gerekir.


Atomizer Nedir?


Atomizerler e-sigaraların en mühim parçasıdır. Propilen glikol, bitkisel gliserin ve nikotin içeren bir solüsyona batırın. Bu maddeler kronik astım hastalarının kullandığı ilaçlarda kullanılmaktadır. Atomizer çözümünün değişik kadranları vardır. Cihaz üstünde bir düğmeye bastığınızda etrafındaki ısıtıcı bobin ısınır.  Sonra duman hava ile karıştırılır. E-sigaralar ateş, kül, duman ve koku içermez. E-sigara modeli, tütün yada karbonmonoksit yada katran benzer biçimde zararı dokunan kimyasallar içermez. E-sigaralar, tertipli sigarayı bırakmak yada azaltmak isteyenler tarafınca tercih edilmektedir.


Ne Kadar E-Sigara Üretiliyor?


Üreticiler 8.000’den fazla e-sigara likiti üretmektedir. E-sigaralar için likit seçerken likitin nikotin içeriğini dikkatli seçmeniz gerekir. Özellikle e-sigara kullanıcıları, sigara için seçilen likitteki nikotin miktarını dikkatli bir biçimde ayarlamalıdır. Atomizerden sonrasında bir elektronik sigaranın en mühim parçalarından biri pildir. Seçim gücü, tütünden alınan tadı belirleyen mühim bir özelliktir. Bu nedenle e-sigara laf mevzusu olduğunda pil tarzı çok önemlidir. Dünyada e-sigara üreten ve satan birçok firma var. Ancak değişik özelliklere haiz elektronik sigaralar üretilmektedir. E-sigaraların fiyatı, ürünün özelliklerine bağlıdır.


Elektronik Sigaranın İşlevi


Yanma yada ateşleme ile alakalı herhangi bir fonksiyon yoktur. Katran, nitrozaminler, vb. Kanserojen içermez. Yangın olmadığı için yangın tehlikesi yoktur. İnsan dostu bir tasarıma ve içeceklere haizdir. Dumanı yansılamak eder ve ruhsal bir sigara içme hissi verir. Elektronik sigaralar da muhit dostudur. Kirliliğe niçin olur. E-sigaralar kokusuzdur ve endirekt sigara içmeye niçin olmaz. DSÖ’nün önerdiği “nikotin replasman tedavisi”, sigarayı bırakmayı basit ve güvenilir hale getirir. E-sigaranın çeşidini ve e-sigara fiyatını araştırarak satın alma işlemi yapabilirsiniz.