Elektronik sigara fazlaca yaygın kullanılmaya başladı. Yapı olarak aparatların birleşmesi ile kullanılıyor. Bu tür aletler elektronik aygıt durumunda olduğundan hassastır. E sigara kullanırken muhtelif kazalar olabiliyor. Özellikle e sigaranın yüksek yerden düşmesi, ezilmesi ve üstüne oturma niteliğinde muhtelif hasar kayıpları yaşayabilir. Özellikle likit sızıntısı veya öteki nedenlerden ötürü zarar görebilir. Büyük ekranlı gövdeleri beklenmedik darbelere karşı duyarlı olabiliyor. Bunun benzer biçimde kazaların yaşanmaması için tank camı benzer biçimde koruma takıları ayrıca kullanılıyor. Bu benzer biçimde durumların olmaması için koruyucu kılıflar bulunuyor. E sigara kılıfı kullanarak cihazın zarar görmesini engelleyebilirsiniz. Bu kılıflar silikon plastikten üretilen hususi korumalı kılıflardır.


E-Sigara Ve Likit Nedir?


E-sigara suni sigara gibidir. Elektronik likit içeriğine haiz olan elektronik sigara buharlaştırılma özelliği yardımıyla içilir. Hoş kokuya haiz, aroma kokan ve nikotin içeriğe haizdir bir buğu elde etmiş olur. Kullanım amacı ise, sigara kullanıcıların bağımlılığını minimuma indirmek için kullanılır. Hatta sigara tiryakilerinin sigarayı bırakması için etken bir yöntemdir. E sigara tütün sigarasının yerini almak için kullanılıyor diyebiliriz. E-sigaranın buğu üretme gücü, Watt gücü ile belirlenir. Watt gücü ne kadar fazla olursa buğu üretme kapasitesi de o denli fazla olur. Yaklaşık olarak 100Watt’a kadar kullanılabilir. E-sigara 80 ile 100 Watt arası buğu üretir.


E Sigara Likit


Elektronik sigara buğu üreterek içiliyor. E sigara likidin buğu üretme esnasında içinde saf su, aroma, sıvı nikotin, VEJETERYAN GLİSEROL, PROPİLEN GLİSEROL benzer biçimde katkı maddeleri bulunur. Aroma çeşitleri ve tipleri farklıdır. Farklı bulunmasına karşın muhteviyatında ki malzemeler yukarıda saydığımız katkı maddelerinden oluşur. E-sigara likit çeşitleri değişik özelliğe haizdir. Tadı, rengi, kokusu birbirinden farklıdır. 3 değişik tip e-sigara likidi kullanılır. E-sigaranın kıymeti P vejeteryan gliserol içeren bir içeriğe haizdir. Normal sigarada 0,3mg- 0,6mg veya 0,9 mg nikotin bulunur. E-sigarayı yeni kullanmaya süregelen şahıs değişik tada ve kokuya haiz likitleri kullanabilir.


Elektronik Sigara Neden Tercih Edilir?


Geçmişten günümüze tütün sigaraları hep içiliyor. Ne yazık ki sigara içenlerin `’ı kanser oluyor. Hatta hayatlarını canlarının pahası olarak ödüyor. Yapılan araştırmaya bakılırsa Yılda ortalama 6,5 milyon şahıs hayatını sigara yüzünden kaybediyor. Verilere bakılırsa Türkiye’de sigaradan günde 300 şahıs yaşamını kaybediyor. Ölümler en çokca akciğer kanseri, kalp krizi ve kronik bronşitten oluyor. Sigara üzerinde ‘’Sigara içme ölürsün’’ yazısı yazsa bile bunu ne yazık ki içenler görmüyor. Sigara bırakmak zor bir iştir. Fakat günümüzde e sigara olarak malum sigaralar bulunuyor. Likit suyun buğu olarak çekilmesi sigaradan alınan tadı veriyor. Fakat sigarada bulunan zehirli nikotin elektronik sigarada bulunmuyor. Bu nedenden ötürü elektronik sigara tercih ediliyor.


Elektronik Sigaranın Yapısı


Elektronik sigaranın modeli ve cinsel farklıdır. Fakat modeli, cinsel ve yapısı ne olursun aynı amaca yönelik kullanılıyor. Bu tip sigaralar ayrılabilir aparatlar ile kullanılıyor. Yapı olarak şu şekildedir.


Batarya: Elektronik cihazların tamamında batarya bulunduğunu biliyoruz. Lityum piller uzun ömürlüdür. Şarj edilerek çalışır. Elektronik sigaranın şarjı ne kadar fazla ve gücü yüksek olursa o denli bereketli çalışır.

Atomizer: Elektronik sigaranın en duyarlı parçasıdır. Atomizer’de iki tane coil vardır. Bataryadan almış olduğu enerjiyi arasında bulunan telden geçirmeyi sağlar. Isınan tel, elektronik sigarayı ısıtır.

Ekran: Elektronik sigaranın gövdesinde dijital monitör bulunur. Bu ekranda bataryası ve likitin verileri yazar. Dayanıklı ekrandır. Her ne kadar  dayanıklı olursa olsun kesinlikle kılıf ile kullanılması önerilir.


Elektronik Sigaranın Yıkanması


Elektronik sigaranın kullanması ne kadar sık olursa o denli aparatlarının fazla yıkanması gerekir. Hatta her içmeden sonrasında yıkanmalıdır. Çünkü içinde kalıcı maddeler kalabiliyor. Bu zarar vermese bile kullanılması pek önerilmez. Öncelik insan sağlığı olduğundan uzmanlar parçalarının her kullanımdan sonrasında yıkanmasını öneriliyor. E-sigaranın parçaları sökülerek ılık suyun dibine tutulur. Temizlendikten tam güvenli olunduktan sonrasında kurulanması gerekiyor. Parçalarında herhangi su damlası kalmayacak biçimde kurutulması gerekiyor. Kağıt peçete yardımıyla kurulama işlemini yapabilirsiniz. E-sigaranın temizlenmesinin amacı kullanıldıktan sonrasında arasında bulunan aromanın ve maddelerin öteki kullanıma tesir etmesinin engellenmesidir.