TC mod nelerdir sorusu, devamlı gelişen ve büyüyen elektronik sigara endüstrisinin en dört gözle beklenen mevzularından bir tanesidir. Elektronik sigara dünyasının en oldukça tercih edilen modelleri içinde yerini gün geçtikçe sağlamlaştıran mod e-sigaralar ile son aşama yakından ilişkili olan bu kavramın doğru anlaşılması ise büyük ehemmiyet taşıyor. 

 

Elektronik sigara hayatına ilk adım attığınız andan itibaren, daha ilkin duymadığınız terimlerle sık sık karşılaşmaya başlarsınız. TC mod da bu terimler içinde sayılabilir. Tüm bu kavramların ne idrak etme geldiğini ve elektronik sigara kullanımına iyi mi yarar sağladığını öğrenmek ise elektronik sigaradan aldığınız tadı daha üst noktalara taşımaya destek olacaktır. 

 

Bu yazımızda siz kıymetli e-sigara kullanıcılarımız için tc mod nelerdir sorusunu bütün ayrıntıları ile ele alıyoruz.

TC Mod Nedir? 

Açılımı temperature control olarak da malum TC’yi, elektronik sigaranızın buğu sıcaklığını istediğiniz noktaya yükseltebilmenizi veya düşürebilmenizi elde eden bir ısı ayarı olarak tanımlayabiliriz.  

 

Bu doğrultuda TC mod nelerdir sorusunu ise bir çeşit e-sigara ısı modu olarak yanıtlamak mümkün. 

 

Özellikle mod e-sigara kullanıcılarının tercih etmiş olduğu hem yüksek ısı aynı zamanda yoğun bir e-sigara buharı sunan TC mod, bu anlamda elektronik sigaradan yüksek buğu performansı isteyen kullananların gözdeleri içinde yer almaktadır. 

 

Elektronik sigaralarda bulunan içim modları, TC modun alt başlığı benzer biçimde değerlendirilebilir. Buna ayrıca muhtelif tellerin de TC mod ile ahenkli bulunduğunu söylemek mümkün. Söz ettiğimiz tel materyaller ise nikel, titanyum ve paslanmaz çelik olarak sıralanabilir. Bunun yanı sıra kantahal tel ve nichrome tel çeşitleri ise TC moda ahenk sağlayamayan tel çeşitlerindendir.

TC Nasıl Kullanılır?Henüz yeni yeni yaygın hale gelmeye başlamış olan bir hususiyet olan TC mod, nerede ise bütün e-sigara cihazlarında mevcuttur. Fakat sağlamış olduğu faydalardan yararlanabilmek adına emek harcama mantığını mevzusunda malumat sahibi olmak mühim. 

 

TC kullanımının doğrudan olarak sıcaklığı kıyas kanalıyla başlatılabileceği düşünülebilir ama bu yanlış bir varsayımdır şundan dolayı ısı direkt ölçülemez. Peki fakat TC mod iyi mi kullanılır? 

 

TC sıcaklığını anlayabilmenin yolu rezistansları ölçmekten geçer. TC mod açıldığında elektronik sigara cihazınızın parçaları ısınır. Bu parçalar ısındığında ise rezistansları da artışa geçer. Eğer rezistanstaki sıcaklığı ölçmeyi başarabilirseniz coillerdeki ısı değişimini de anlamanız mümkün. 

 

Bu doğrultuda bilincinde olunması ihtiyaç duyulan mühim bir nokta var, o da şu; rezistanstaki sıcaklık farkı aslen oldukça küçüktür. Dolayısıyla ölçümlenmesi de zor olabilir. Rezistansta gerçekleşen bu artış şayet ölçümlenebilirse TC mod devreye girmiş demektir; bu ısı da coil için kullanılabilir.

 

TC modda seçmiş olduğunuz voltaj veya watt ayarı coile göndermek dilediğiniz akımın miktarı ile alakalıdır. 

 

Elektronik sigaranızı çalıştırmaya başladığınız andan itibaren belli oranda elektrik coile gider. Coile giden elektrik akımı, coili ısıtarak likitin buharlaşmasını sağlar. 

 

Bu noktada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en mühim nokta ise e-sigaranızın ateşleme tuşuna aralıksız basmaya devam etmemeniz gerektiği. Aksi takdirde coile giden elektrik akımı azalmadan devam eder. Bu da coil ve pamukta bulunan likitin azalmasına niçin olur ve pamuk yanabilir.  

 

Elektronik sigaranızın pamuğu yandığında ise karşılaştığınız yanık tat, keyfinizi kaçırabilir ve boğazınızda öksürük birikmesine niçin olabilir. Coil pamuğunun yanmaması için TC modunu 230 derecenin altında tutabilirsiniz.

TC Modun Elektronik Sigara Kullanıcılarına Sağladığı Faydalar Nelerdir?


Daha ilkin de sözünü etmiş olduğumuz benzer biçimde TC mod, çoğu zaman mod elektronik sigara kullanıcılarının beklediği yoğun ve sıcak buğu performansını sunmaktadır. Elbette TC modun elektronik sigara kullanıcılarına elde etmiş olduğu faydalar yalnızca bunlarla sınırı olan değil. 

 

Bunun yanı sıra TC mod ile mod elektronik sigaradan çıkan buğu sıcaklığını istediğiniz benzer biçimde artırabilir veya azaltabilirsiniz. 

 

Ayrıca TC mod ayarı bir müddet sonra sizin belirlediğiniz değerde sabitlenmekte ve ısı kıymeti koruma dibine alınmaktadır. Bu doğrultuda şayet elektronik sigara atomizer kuru çalışırsa, ısı yükselmeye başlar. TC mod ayarı yapıldıysa ise bu hemen test dibine alınabilir. 

 

Belirlenen ısı kıymeti aşılmadığı için TC mod kullanan elektronik sigara kullanıcılarının atomizer ve coil kullanım ömrü daha uzun olur. Buna ayrıca elektronik sigara pili yalnızca belirlenen ısı kıymetini korumak için enerji harcadığından daha uzun zaman kullanılabilir. 

TC Mod İle İlgili Bilinmesi Gereken Püf NoktalarTC mod nelerdir sorusunu yanıtladığınız içeriğimizde TC mod ile alakalı bilinmesi ihtiyaç duyulan püf noktaları atlamamak da mühim. Elektronik sigara deneyiminizi daha üst noktalara taşımak dilerseniz tc mod kullanımında da birtakım püf noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. 

 

Sıcaklık kontrolünde dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en mühim nokta e-sigaranın rezistans teline en müsait moda ayarlanmasıdır. Buna tek olarak nikel, titantum ve paslanmaz çelik tellerin kendi ayarında kullanması oldukça daha bereketli sonuçlar verir. 

 

Ayrıca, TC modu kullanmadan ilkin rezistans telinin sıcaklığını cihaza tanıtmanız gerekiyor. Elektronik sigara, sizin vermiş olduğunuz rezistans kıymetini referans alarak telin ateşleme hemen sonra ne kadar ısındığını ölçümleyebilir. 

 

Rezistans kıymeti veya ohm dediğimiz bu şeyin daha ilk kullanımda sabitlenmesi veya bir öteki deyişle kilitlenmesi gerekiyor. Aksi takdirde rezistansın ısı kontrolü beklediğiniz benzer biçimde çalışmaz. 

 

Buna ayrıca, TC modda tel seçiminizi paslanmaz çelik olanlardan yana kullanmak hem daha sıhhatli aynı zamanda daha kaliteli bir kullanım sunar. Eğer nikel veya titanyum tel kullanacaksanız da doğru ayarın dışına çıkmamanız mühim.,

Son olarak elektronik sigaranız “protection” veya “koruma” uyarısı veriyorsa bu, cihazınızın ayarlamış olduunuz ısı değerine ulaştığının ve bu değerde sabitlendiğinin göstergesidir. Eğer koruma kontrolünü devreden çıkarmak istiyorsanız cihazınızın watt kıymetini düşürmeniz mümkün.


Artık TC mod nelerdir sorusunun cevabını biliyorsunuz. Bunun yanı sıra TC modun kullanması hakkındaki daha ayrıntılı malumat sahibiniz ve dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan mühim noktalara hakimsiniz.