Elektronik sigara oldukça yeni bir icat sayılmasına rağmen ilerleyen teknolojiyi takiben her geçen gün gelişmektedir. Temelde e sigaranın amacı kişiyi sigara içerken maruz kaldığı zararlı kimyasallardan kurtarmaktadır. Ancak elektronik sigara modelleri gittikçe çeşitlenmektedir. Kimi elektronik sigara modelleri nargileyi taklit etmektedir ve bol buhar çıkış ve aroma tadı mevcuttur. Yeni elektronik sigara modellerinde, yani pod mod modellerde ise içim şekli klasik sigaraya oldukça yakındır.


Boğaz vurum ve içim modeli normal sigarayı taklit etmektedir. Bu tarz pod mod elektronik sigaralar ise atomizer yerine kartuş kullanmaktadır. Bu yazımızda ise pod mod kullanan bireylerin merak ettiği “Elektronik Sigara Kartuşu Ne Kadar Gidiyor?” sorusunu cevaplayacağız.


Elektronik sigara endüstrisinde son zamanlarda salt likit kullanımı arttı. Bu likit türü ise pod mod elektronik sigara modellerine uyumlu bir şekilde geliştirilmiş bir formüle sahiptir. Bir başka söylemle, MTL (Sigara içim) içim modeline sahiptir. Bu nedenle kişinin günlük tükettiği klasik elektronik sigara likit türlerine göre daha farklı oranlarda tüketilmektedir.


İlk olarak, salt likit türleri pod mod elektronik sigara modelleriyle, kartuşlar ile uyumludur. Kartuş kullanımını ise etkileyen birçok faktör vardır. Ancak kıyaslama yapılacak olursa, elektronik sigara kartuşu klasik atomizer ve coil modellerine göre cok daha az likit harcamaktadır. Bu nedenle, yapıları bakımından da çok daha küçük ve portatiftir. Günlük likit tüketimi kartuş kullanımlarında ortalama 1 ml – 2 ml şeklinde değişiklik gösterebilmektedir.


Elektronik Sigara Kartuşunda Likit Tüketimi

E sigara kategorisinde olduğu gibi pod mod modellerde de birçok farklı marka ve model mevcuttur. Modellerdeki kartuş ise sadece salt likit ile uyumludur. Bu aslında pod mod kullanan bireyler için bir avantajdır. Çünkü hem kartuş hem de salt likit klasik e sigara modellerine göre daha tüketilir.


Kartuş tüketimini etkileyen en önemli faktörlerden birisi ise cihazın Watt seviyesidir. MiniFit veya JustFog c601 gibi pod mod modellerde watt değeri sabittir ve düşüktür. Düşük olma sebebi ise MTL içim sağlamasıdır. Bu sayede kullanıcıya klasik sigaraya yakın içim sağlar. Watt seviyesinin düşük olması sayesinde dışarı verilen buhar seviyesi düştüğü gibi likit kullanımı da düşer. Bu anlamda ortalama bir kullanıcı için bu tarz cihazlarda günlük kullanım 1 veya 2 ml likit kadardır.


Gelişmiş pod mod elektronik sigara modellerinde ekran bulunmaktadır ve bu ekran üzerinden bazı ayarlamalar yapabilirsiniz. Watt seviyenizi azaltıp arttırabilirsiniz. Watt seviyenizi arttırdıkça daha soft bir içime ulaşırsınız. Cihazınızın watt değeri aynı zamanda tüketilen salt likit ile doğru orantılıdır. Bir başka söylemle, artan watt değeri ile günlük kartuş kullanımınız artacaktır. Örneğin Smok RPM40 modellerinde watt değerini 25 veya daha üzeri çıkardığınızda salt likit tüketiminiz artacaktır. Bu durumda ise günlük salt likit tüketiminiz 2 ml – 3 ml arasında değişiklik gösterebilir. Klasik elektronik sigara ile karşılaştırıldığında oldukça az bir orandır.


Eğer sigarayı yeni bıraktıysanız ve elektronik sigarada yeniyseniz günlük kullanımınız artabilir. Bu durum kullanıcıdan kullanıcıya değişim gösterebilmektedir. Fazla likit tüketiminden kaçınmak adına doğru nikotin oranında likit satın almanızda fayda var. Örneğin, önceden nikotini ağır bir sigara kullanıyorsanız likitiniz için 40 – 50 ml nikotin seviyenizi seçmenizde fayda olacaktır. Zamanla bu oranı düşürerek hedefinize ulaşacaksınızdır.


Sonuç olarak bu yazımızda “Elektronik Sigara Kartuşu Ne Kadar Gidiyor?” sorusunu yanıtladık. Ortalama bir kullanıcı için bu değer günlük 1 ml – 2 ml arasında değişmektedir. 30 ml salt likit ortalama 15 gün kadar gidecektir. Pod mod ve kartuş kullanımı bu anlamda oldukça avantajlı ve ekonomiktir.