Sigaranın insan yaşamına girmiş olduğu günden beri tartışılan negatif tesirleri, günümüzde araştırmalar yapılarak kanıtlanmış olmakla beraber içeriğindeki maddelerin hala meçhul neticeleri olabileceği düşünülmektedir. Peki benzer bir konum son teknoloji ürünü olan elektronik sigaralar de ilgilendiriyor mi? Vücut sağlığını negatif etkileyen elektronik sigara zararları da ihtimaller dahilinde mi?

 

İşte bu soruların da cevabını bulmak için son 10 senedir hayatımızda olan elektronik sigaralarla alakalı çalışmaların bulunduğunu söyleyebiliriz. Aynı prensibe haiz olmasa da imaj ve isim açısından benzer noktalara haiz olan elektronik sigaraların da sigaralar kadar zararı dokunan olup olmadığı mevzusunda ikimiz de araştırmalar doğrultusunda sizleri bilgilendirmek istiyoruz. 

 

Buna gore e-sigara olarak da adlandırılan bu cihazlarla alakalı sorularınıza cevap bulabilir ve muhtemel elektronik sigara zararları ile alakalı bilinçlenerek yaşam kişiliğinize kendiniz karar verebilirsiniz.

 

Elektronik Sigara Zararları ile İlgili 4 Gerçek


 

E-sigaralar, birçok değişik isimle anılmaktadır. Kimi vakit elektronik nargile, kimi vakit vape kalemi yahut mod sistem yada elektronik sigara. Birçok değişik biçim ve boyutta üretilse de bir çok vakit geleneksel sigara ile ilişkilendirildiği için ile alakalı “oldukça zararı dokunan” olduğuna dair inkar edilemeyecek kadar fazla görüş bulunan bu cihazların harbiden sağlığa zararı dokunan olup olmadığı ile alakalı belirtilen düşüncelerin bazıları doğru iken bazılarının doğru olmadığını korumak için çaba sarfetmek mümkün.

 

Buradan yola çıkarak ikimiz de şimdiye kadar yapılma deneyler ve araştırmalar doğrultusunda sizleri aydınlatmak ve objektif bir biçimde muhtemel risklere karşı bilinçlendirmek istedik. O biçimde isterseniz lafı daha çok uzatmadan e-sigara zararları ile alakalı 4 hakikatı beraber inceleyelim.

1. Geleneksel Sigaralar, Elektronik Sigaralardan Daha Zararlıdır

 

Yapılan araştırmalar, elektronik sigaraların geleneksel sigaralardan oldukça daha sıhhatli bir seçenek bulunduğunu ortaya koymaktadır. Ancak bu, yeniden de e-sigaraların tamamen zararsız olduğu anlamına gelmemektedir. En başta sigara deneyimi yaşatan likit ürünlerinin birçok kimyasal barındırdığı için vücudu toksik maddelere maruz bıraktığını söylememiz gerekiyor.

 

2. Elektronik Sigara da Nikotin Bağımlılığı Yaratabilir

 

Sigaraya bağımlılık yaratan maddenin nikotin bulunduğunu artık hepimiz biliyor. Elektronik sigara kullanması için tercih edilen likit ürünlerinin nikotin içermesi niteliğinde yeniden aynı durumun yaşanacağını da bilmekte yarar var. Hatta kimi likit seçenekleri, sigaralardan oldukça daha çok miktarda nikotin içerebiliyor. Ancak elbet bu tercih, tamamen e-sigara kullanıcısına kalmış olmakla beraber nikotinsiz likit seçerek nikotin bağımlılığından kurtulabilmek de mümkün.

 

3. Elektronik Sigara Likitleri Kimyasal Madde İçermektedir


 

Her ne kadar standart sigaralardan oldukça daha azca oranda kimyasal madde barındırsa da bu cihazların elektronik sigara zararları içinde sayabilecek kadar kimyasal madde kullanımına yol açtığını da belirtmeden geçmeyelim. Söz mevzusu kimyasallar, akciğeri negatif etkileyebilmekte ve hatta kanser riskini artıran ağır metaller de içerebilmektedir. 

 

4. Elektronik Sigara Kullanımı Kronik Akciğer ve Kalp Hastaları İçin Risklidir

 

Yapılan çalışmaların bazıları, e-sigara likit içinde ne olduğunun kalp ve damar sağlığını negatif etkileyebildiğine dikkat çekiyor. Buna benzer biçimde e-sigara buharı solumanın akciğer sağlığını da riske atabileceği öngörülüyor. Yine de bilim insanları, her iki duruma dair net bir cevap verebilmek için daha çok araştırmaya gereksinim duyulduğunu ortaya koyuyor. 

 

Elektronik Sigara Zararları Minimuma İndirilebilir Mi?

 

Sigara bağımlılığından kurtulmak, yeni deneyimler yaşamak yada yalnızca e-sigara teknolojisini kullanmak için elektronik sigaraya başvuruyor olabilirsiniz. Tüm riskleri göz önünde bulundurduğunuz vakit da kullanmaya devam etmeyi tercih edebilirsiniz. Bu durumda sizin için aşağıda sıraladığımız maddeleri dikkate alarak elektronik sigara zararları için tedbir alabilir ve riskleri minimuma indirebilirsiniz.

 

Likit İçeriğine Dikkat Edin

 

Elektronik sigaranın zararı dokunan bir aygıt olarak düşünülmesinin en büyük nedeni, daha ilkin de sözünü ettiğimiz şeklinde e-sigara likit ürünlerinin içeriğinden kaynaklanıyor. Fakat içeriğini müşterilerinin bilgisine sunan pek oldukça müstahsil de mevcut. Bu durumda emin içeriğe haiz likit seçeneklerini değerlendirerek sağlığınızın negatif etkilenme ihtimalini minimize edebilirsiniz. 

 

Nikotinsiz Likit Kullanın


 

Nikotin payı düşük yada asla nikotin içermeyen likit ürünleri tercih ederek nikotinden meydana gelen yan tesirleri en aza indirebilmeniz mümkün. Üstelik böylece bağımlılık yaşamadan buğu hazzı deneyimleme fırsatı da bulabilirsiniz.

 

Tüm likit seçenekleri ile alakalı malumat sahibi olmak için ise buraya tıklamanız ehil olacaktır.

 

Bol Su Tüketin

 

Elektronik sigara kullanırken ağız kuruluğu ve dehidrasyon semptomlarını önlemek adına e-sigara kullanımının derhal arkasından su tüketmenizi öneri ederiz. Böylece ağız sağlığınızı koruyabilir ve bununla beraber vücudunuz için ihtiyaç duyulan su takviyesini alabilirsiniz.

 

Dişlerinizi Fırçalayın

 

Elektronik sigara kullanımından kaynaklanabilecek yan tesirleri azaltmak için dikkate alabileceğiniz bir öteki önerimiz ise e-sigara kullanımının hemen sonra dişlerinizin yüzeyini temizlemek için dişlerinizi fırçalamanız. Böylece dişlerde sararma olasılığını da minimuma indirme imkanı bulabilirsiniz.

 

Tüm bu bilgiler ışığında elektronik sigara aleti satın almak için de en doğru satış kanalını tercih etmenizin de en mantıklı ve emin seçenek olacağını belirtmeden geçmeyelim. E-sigara alışverişi için tercih edebileceğiniz bölgeleri ise buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.