2020 senesi ile beraber tütün ve tütün grupları ile alakalı birçok yeni kanun çıkarıldı. ilk olarak bütün sigara modellerini aynı renk ve tip kutularda satılması kararlaştırıldı. Bu sonucu takiben Kent Switch şeklinde mentollü sigara çeşitleri de artık satışı durduruldu. 


Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK), tütün ve tütün mamullerinin üretimi sırasında mentol ve türevlerinin kullanımına ve satışına yasak getirdi. Bu nedenle, 2020 senesinden itibaren mentollü sigara çeşitlerinin satışı yasaklandı. Ayrıca, tütün ve tütün mamullerinde gelen zamlar ile beraber bireyler daha ekonomik içimlere yönelmeye başladı. Bu yazımızda mentollü sigara seven bireylere alternatif olarak mentol ve nane aromalı elektronik sigara likiti markaları ve seçeneklerini sunacağız. Eğer kendi damak keyfinize nazaran mentollü elektronik sigara likiti kurmak dilerseniz de değişik aromalar tavsiyesinde bulunacağız.


Mentollü Elektronik Sigara Likiti Markaları ve Çeşitleri

Elektronik sigara piyasasında en fazlaca tercih edilen likit çeşitlerinden birisi de mentol yada nane ağırlıklı olanlarıdır. Bireyler içim sırasında nikotin gereksinimlerini giderirken bir taraftan da leziz ve ferah tat yakalamaktadırlar.


Nasty Juice Likit: Nasty Juice Premium likit çeşitlerinin her birinde, hususi oranlarda nane aroması bulunmaktadır. Böylece, Nasty Juice kullanıcısı gün içinde sıkmayan ferah likit kullanıyor oluyorlar. Nasty Juice likit markasının mentol aromasının en ağırlıklı olduğu likiti ise Nasty Juice Slow Blow çeşididir.

One Hit Wonder Likit: One Hit Wonder Premium likit markası çoğu zaman egzotik meyve aromalarından oluşmaktadır. Ancak şirket yeni çıkardığı ürünlere “Iced Serisini” ekledi. Ice Serisine haiz mamüller ise meyve aromalarına ayrıca mentol aromasına eklendikten sonra kullanıcısına fresh içim sunmaktadır. Örneğin, One Hit Wonder Island Man ICED mango, ananas ve mentol aromalarının hususi ölçülerde karışımı ile oluşmaktadır. 

Dinner Lady Likit: Dinner Lady Premium likit egzotik meyve ağırlıklı aromalardan oluşmaktadır. Firma, hem de mentol keyfi arayan bireyler için Dinner Lady Strawberry Bikini Premium likiti çıkarmıştır. Kullanıcıları özenle seçilmiş limon, çilek ve mentol aromalarının birleşiminden oluşan eğlenceli bir içim deneyimi yaşar.

Cutwood Likit: Cutwood Premium likit, tütün, meyve ve mentol aromalarının her biri için ayrı bir likit üreten global bir firmadır. Firma, ağırlıklı mentol ve nane aromasını seven bireyler için Cutwood Manic Mint likitini üretmektedir. Manic Mint hafifçe karpuz ve nane aromalarının birleşimi ile oluşan fresh bir Premium likit türüdür.

Halo Likit: Halo likit serisi de global çapta ün kazanmış Premium likit markasıdır. Bu marka, ancak nane ve mentol arayanlara hususi Halo SubZero likitini üretmiştir. Özellikle, yazları kolaylıkla tüketebileceğiniz yoğun nane ve mentol aroması ile gün boyu içilebilir fresh bir likittir.

Cosmic Fog Likit: Cosmic Fog Premium likit markası da tütün, meyve ve nane aromalarından oluşan birçok değişik aromada likite sahiptir. Cosmic Fog Chill’D Tobacco ise taze tütün yaprakları ile nane ile harmanlanmasından oluşan mentollü sigara yerine tercih edilebilecek türdün bir likit çeşididir.

Two Juice: Two Juice likit markası ise meyveli, tatlı, tütün aromalı ve naneli/mentollü birçok değişik likit çeşitlerine sahiptir. Mentollü sigara yerine kullanabileceğiniz oldukca ferah Two Juice Antartic likit seçeneği bulunmaktadır. Bu likitin içinde hafifçe üzüm ve çilek meyve aromalarının yanı sıra oldukca etken ve baskın mentol aroması mevcuttur. 

Sapphire Premium: Sapphire Premium +20 üstünde değişik mix aromalardan oluşmuş Premium likit markasıdır. Bu markada birden fazlaca mentollü ve naneli likit seçeneği bulunmaktadır. Sapphire Ice Age ancak nane ve mentol karışımından oluşan son aşama fresh bir likit çeşididir. Bir öteki seçenek ise, nane ağırlıklı, üstüne hafifçe mentol serpiştirilmiş likit olarak Sapphire Simply Mint mentollü sigara keyfi arayan bireylere hitap edebilir.

Mentol yada Nane Aroma Ağırlıklı Salt likit SeçenekleriSon yıllarda gittikçe popülerlik pod mod cihazlar için kullanılan likit, salt likittir. Salt likit çeşitleri, kullanıcısına sigaraya en yakın hissiyatı veren elektronik sigara likit grubudur. Eğer mentollü sigara kullanıcısıysanız ve sigarayı bırakmaya karar verdiyseniz pod mod e sigara modelleri size oldukca hitap edecektir. 


Pod mod elektronik sigara çeşitleri ile yüksek performansta içim elde edersiniz. Ayrıca, içim şekli MTL olduğundan sigarayı yansılamak eden yapısı yardımıyla, kullanıcılara sigarayı bırakmada oldukca destek olur.


Mentol ve Nane Aroma Ağırlıklı Salt Likit Markaları ve Çeşitleri

Mr. Juul: Mr. Juul likit çeşitleri Juul ve öteki bütün pod mod e sigara modelleri ile uyumludur. Kaliteli içinde ne olduğu ve yoğun aroması yardımıyla kullananların gün içinde rahatça sıkılmadan tüketebilecekleri e sigara likit çeşididir.


Mr. Juul Glacier Mint: Mr. Juul likit çeşitleri içinde net halde mentol aromasını hissedebileceğiniz leziz salt likittir. Pod mod elektronik sigara kullanan ve mentol ağırlıklı salt likit arayan kullananların tercih etmiş olduğu likit çeşitleri arasındadır.

Mr. Juul Menthol: Sadece menthol aroması içeren salt likit arıyorsanız, Mr. Juul Menthol tam olarak aradığınızı karşılamaktadır. Sadece mentol araması ile gün boyu içebileceğiniz fresh ve leziz bir salt likit çeşididir.

One Hit Wonder: One Hit Wonder birçok aromaya haiz Premium likit markasıdır. Firma, ürün çeşitliliğini arttırarak salt likit grubunu da oluşturmuştur. Island Man Iced Salt Likit meyve ve mentol karışımından oluşan fresh likit çeşididir. 

I Love Salts: I Love Salts likit çeşitleri ancak salt likit üretimi icra eden Premium likit markasıdır. Strawberry Ice I Love Salts ise hem çilek bununla birlikte mentol karışımından oluşan varlıklı içerikli ve leziz salt likit türüdür.

Turtles Salt: Sadece salt likit çeşitleri gerçekleştiren Premium likit türüdür. Raphael Salt orman meyveleri ve tropikal tatların mentol ile buluşmasıyla ortaya çıkan leziz ve tatminkar salt likit çeşididir.

Ruthless: Ruthless likit markası da çoğu zaman salt likit üstüne mamüller çıkaran likit firmasıdır. Ruthless Skir Skirr On Ice elma, kavun ve buz mentol aromalarından oluşan salt likittir. Önceden mentollü sigara içen bireyler için pod mod cihazları için müsait bir alternatif olabilir.

Evde Mentollü Likit Yapımı

İster pod mod kullanın dilerseniz klasik elektronik sigara kullanıyor olun kendi likitinizi arzu ettiğiniz aromalar ile yapabilirsiniz.


Eğer klasik elektronik sigara modeli kullanıyorsanız likit yapımı için, nbase kullanmalısınız. Pod mod elektronik sigara kullanıyorsanız, salt base kullanmalısınız.


Eğer evvel mentollü sigara içiyorsanız, likit yaparken mentol ve nane aromalarını daha baskın halde kullanabilirsiniz. 


Dilediğiniz nikotin seviyesindeki nbase yada salt base’i alınız. Daha sonrasında 100 ml salt base/nbase için yaklaşık 10 ml mentol yada nane aroması kullanınız. Eğer değişik aromalar ile mix bir likit kurmak istiyorsanız, damak keyfinize nazaran müsait aromaları seçiniz. Likitinizi minimum 1 hafta kadar demleyiniz.


Bu süreçte her gün likitinizi çalkalayınız ve hava almamasına itina gösteriniz. Ayrıca likitinizi muhafaza etmek için oda sıcaklığında güneş almayan bir yerde saklayınız.


Mentollü yada Naneli Aroma Tavsiyeleri

Sade Nane Aroması yada Sade Keskin Nane Aroması

Sade Menthol Aroması

Vampire Vape Heisenberg 

Vampire Vape Ice Menthol

Vampire Vape Berry Menthol