10 yılı aşkın zamandır hayatımızda olan elektronik sigaraların yararları, geleneksel sigaranın zararlarının kabul edilmesinin arkasından daha da oldukca merak ediliyor. Peki hakikaten de elektronik sigara yararlı bir vasıta mıdır? Elektronik sigaranın sigarayı bırakmada görevi nedir? Elektronik sigara dünyasının öncü markalarından Buharistan olarak, yazımızda sizler için elektronik sigara faydalarını sıralıyoruz. Yazımızı sonuna dek okuyarak elektronik sigara kullanımının yararlarına ait bilmediklerinizi ve e-sigaraların sigarayı bırakmadaki tesirini öğrenebilirsiniz.  O biçimde dilerseniz, lafı daha çok uzatmadan evvela elektronik sigara yararları nelermiş beraber göz atalım.  Elektronik Sigaranın Faydaları 


En mühim yararlarından biri sigara kullanımını bitirmesi olan elektronik sigaranın insan vücuduna sigaraya bakılırsa daha azca zarar verdiği biliniyor. Peki elektronik sigara kullanımının elde etmiş olduğu öteki avantajlar neler olabilir? 


Elektronik sigara kullanıcılarının beklentilerine bakılırsa pek oldukca değişik özelliğe haiz, değişik marka ve modelde elektronik sigara bulunduğunu artık biliyorsunuz. Her biri değişik özelliklere haiz olsa da elektronik sigaraların faydalarını genel hatlarıyla aşağıdaki şeklinde sıralamak olası. 


Ergonomik Tasarıma Sahiptir 


Elektronik sigara markalarının pek çoğu, piyasaya sürdükleri modellerin, modüler tasarıma haiz bulunmasına itina göstermektedir. Bu yönü ile sunmuş olduğu içim keyfinin yanı sıra nakliyat kolaylığı elde eden elektronik sigaralar, gündelik yaşamda sorunsuzca kullanılabilir. 


Sıcaklık Sistemi İle Çalışır 


Elektronik sigaralar, düzgüsel sigaraların aksine ateş ile değil kendilerine özgü sıcalıklık sistemleri ile çalışmaktadır. Bu sayede herhangi bir negatif duruma niçin olma ihtimalleri oldukca düşüktür. 


Çok Geniş Nikotin Yelpazeleri Vardır 


Elektronik sigara yararları içinde sayılabilecek bir öteki hususiyet ise oldukca geniş bir nikotin yelpazelerine haiz olmalarıdır. Özellikle uzun senelerden beri sigara kullanımına geçindiren kişilerde oluşan nikotin bağımlılığı, sigarayı bırakmalarını engellemiş olan en mühim nedenler içinde gösterilebilir. 


Bu anlamda 0 mg nikotinden 36 mg nikotin seçeneğine kadar esneyen likit yelpazesi, sigara kullanımının kademeli olarak engellemesine destek olmakta; üstelik değişik beklentileri de karşılamaktadır.


Nikotin bağımlılığına dair detaylı malumat edinmek için Nikotin Bağımlılığı Nedir? Vücuttan Nikotin Nasıl Atılır? başlıklı yazımızı incelemenizi öneri ederiz. 


İstenildiğinde Kullanılır


Elektronik sigara kullanımının bir öteki faydası ise, içmeye başladığınızda bitirmenize gerek kalmamasıdır. Yani arzu ettiğiniz vakit cihazınızı açıp kullanımına başlayabilir, arzu ettiğiniz anda kapatıp ara verebilirsiniz. 


E-Sigara Buhar Çıkartır 


Elektronik sigaralar, düzgüsel sigaranın aksine dışarıya duman değil buğu yayar. Böylece hem hava kirliliğini engellemiş olur, hem etraftaki insanların dumana maruz kalmalarını önler.


Kimler Elektronik Sigarayı Tercih Ediyor?


Birçok şahıs sigaranın verdiği rahatsızlıktan kurtulmak istiyor. Çoğu sigara tüketicisi sigaradan ötürü huzurlu soluk alış verişi yapamadığını, devamlı öksürdüğünü ve halsiz hissettiğini bildirmektedir. Sigaranın artık kesinleşmiş bir şekilde, yüzlerce hastalığa sebep olduğu bilinmektedir. Daha sıhhatli bir ömür stili isteyen bireyler, elektronik sigarayı en iyi alternatif olarak görmektedir.


Bir öteki sebep ise, bilinmiş olduğu şeklinde bilhassa devletimizde sigara tutarları gittikçe artmaktadır. Birçok insan artan zamlar karşısında zor duruma düşmekte ve bu durumdan kurtulmak için en iyi alternatifin e sigara bulunduğunu ayrım ediyorlar. Bu alternatif hem daha ucuz aynı zamanda daha sıhhatli olduğundan, Türkiye elektronik sigara piyasasında bilhassa e-sigara tercihi her geçen gün artmaktadır.


Sigarayı Bırakmada Elektronik Sigara Nasıl Etkili Oluyor?


Özellikle uzun süreden beri e-sigara kullanan kişiler için aniden sigarayı bırakmanın veya sigara sayısını azaltmanın oldukca olası olmadığı bir reel. Fakat elektronik sigaradaki geniş nikotin aralığı, nikotin bağımlılığından kademeli olarak kurtulmayı amaçlar.  Elektronik sigara, içimi esnasında reel e-sigara hissiyatı vermektedir. Hem ağızda oluşan buğu aynı zamanda pratik yapısı ile sigaraya çok benzemektedir. Böylece e-sigara, hissiyat olarak sigarayı size aratmaz.


Öte yandan, elektronik sigaranız e likit ile çalışır. E-likit bileşenleri ise VG (bitkisel gliserin), PG (Propilen Glikol), aromalar ve nikotindir. VG ve PG bitkisel içerikli olup vücuda herhangi bir ziyanı olmaz. Aromalar ise elektronik sigara içimini oldukca daha zevkli duruma getirmektedir. Nikotin ise sıvı formda ve vücudunuzun nikotin ihtiyacını gidermek adına bulunur.  Elektronik sigaranın en oldukca tercih edilme sebeplerinden birisi de içinde kanserojen madde yada zifir, karbon monoksit şeklinde vücut için çok zararı dokunan olan bileşenler bulunmamasıdır. Normal sigara içerken ne nikotin oranını ne de arasında bulunan zararı dokunan maddeler oranını belirleyebilirsiniz; sadece elektronik sigara kullanımında bunun da tamamen sizin kararınızda bulunduğunun altını çizelim.  Görüldüğü şeklinde elektronik sigaranın yararları oldukca yönlüdür. Bu anlamda bireyler hem daha ucuz aynı zamanda daha sıhhatli olduğundan elektronik sigarayı tercih etmektedirler.


Birçok e sigara kullanıcısı, sigarayı bıraktığını ve oldukca daha sıhhatli ve sevinçli hissettiğini belirtmektedir. Ayrıca, sigara içerken çevrenizde bulunan bireylere de zarar verirken, elektronik sigara kullanımında etrafınızda bulunan insanlara zarar vermemiş olursunuz. . Elektronik sigara yararları ile sigara kullanımında olup biten riskleri minimuma düşürür. Bu sayede hem e-sigara kullanması oldukca daha zevkli hale gelir. Sigarayı bırakmanızın arkasından kendinizde gözlemleyebileceğiniz değişimler için Sigarayı Bıraktıktan Sonra Ne Olur? Yaşanan 6 Değişim başlıklı yazımızı incelemenizi öneri ederiz.  Son olarak elektronik sigara kullanmaya karar verdiyseniz en kaliteli elektronik sigara markaları için e-sigara dünyasının öncü markalarından Buharistan ailesini gönül rahatlığı ile tercih edebileceğinizin yine altını çizelim.